Archiwum kategorii: Projekty

Samodzielna konwersja FBL Raptora 50 Titan i T-Rexa 450 Pro z użyciem oryginalnej głowicy z flybarem (WIP) by Lechu

diyfbl

Ponieważ dedykowana głowica FBL do Raptora okazała się być unobtainium, postanowiłem podejść do tematu po swojemu. Czyli dobrze. Wykorzystując dostępne części z głowic flybarowych i usuwając niepotrzebne elementy, uzyskałem głowice flybarless.Dzięki takim głowicom (i elektronicznej stabilizacji) modele śmigłowców są jednocześnie zwinniejsze i stabilniejsze, jak również więcej mocy trafia bezpośrednio do napędu poprzez eliminację oporów aerodynamicznych wprowadzonych przez flybar. Po zamontowaniu głowic w modelach planuję użyć otwartoźródłowych kontrolerów lotu opartych o projekt LibrePilot, oraz rozwinąć jego konfigurację pod kątem śmigłowców.

Cyborg 3D Pad – retrofit na USB by Lechu

cyborg3d

Mój ulubiony gamepad przez pewien czas był dostępny tylko na Gameport, którego próżno szukać w nowych komputerach. Postanowiłem więc wykonać elektronikę od podstaw i poprawić parę braków w funkcjonalności. Efekt: Interfejs USB, 10-bitowa precyzja drążków (z 16-krotnym oversamplingiem i filtracją cyfrową), 100 raportów na sekundę, 4-punktowa kalibracja osi na pokładzie samego urządzenia, pełne wsparcie dla wszystkich 16 przycisków na pokładzie jednocześnie i dodatkowo akcelerometr, dający łącznie 6 osi. Poza tym auto-fire i dual rate znany z nadajników RC. Tego wszystkiego nie ma „oficjalna” wersja na USB. If it’s worth doing, it’s worth overdoing. W środku ATmega32u4 i LUFA.

Spektrumizacja nadajnika Futaby by Lechu

futabadsmx

Zaprojektowany i wykonany od podstaw adapter, który tłumaczy standardowy sygnał PPM lub PCM1024Z na sygnał szeregowy zrozumiały przez oryginalne moduły nadawcze z aparatur Spektrum DX4e-DX6i, do współpracy z modelami śmigłowców klasy mikro firmy Blade, które nie obsługują innych protokołów. Oprogramowanie napisane całkowicie od podstaw w C, wykorzystujące ten sam dekoder z autodetekcją protokołu, co w projekcie adaptera USB. Modulacje DSMX/DSM2, 22ms/11ms, moc 500mW (US) lub 100mW (EU).

Adapter symulatora RC + USB-Serial w jednym by Lechu

rcusbadapter

Adapter symulatora RC obsługujący protokoły PPM i Futaba PCM1024Z, z rozpracowanymi wszystkimi cechami protokołu, takimi jak kanały przełączne, delty, czy fail-safe, umożliwiające wykonywanie alternatywnych odbiorników. Własnoręcznie zaprojektowana w Eagle’u i wykonana płytka PCB z mikrokontrolerem ATmega32u2 na pokładzie. Oprogramowanie USB oparte o bibliotekę LUFA (http://www.fourwalledcubicle.com/LUFA.php). Jako że urządzenie miało być kompletnym interfejsem do nafajnika Futaba FX-18 na pokładzie jest również intefejs szeregowy (TTL) do komunikacji z pamięcią nadajnika, choć nie dodałem jeszcze emulacji zabezpieczeń oryginalnego kabelka Futaby.

PureTen GP Alpha 3 Electric by Lechu

kyosho1 Drugi zelektryfikowany model, tym razem samochodu. Silnik nitro zastąpiony bezszczotkowym przy pomocy samodzielnie zaprojektowanego od podstaw i wykonanego ręcznie mocowania z blachy aluminiowej. Do tego „neony” pod podwoziem, alufelgi i opony do driftu z drukarki 3D.

Raptor 50 E-Titan by Lechu

raptor50

Silnik nitro w modelu śmigłowca został zastąpiony bezszczotkowym przy pomocy samodzielnie wykonanego mocowania. Testowe mocowanie i adapter zębatki zostały wydrukowane na drukarce 3D, a wersja ostateczna wycięta waterjetem i poddana obróbce na tokarce. Do regulatora prędkości została wydrukowana nowa obudowa która pozwoliła zamocować go w miejscu, gdzie wcześniej był zbiornik wyrównawczy paliwa. Efekt – przyrost mocy 150% i 5 minut czasu lotu na jednym zestawie pakietów.